Pro Evolution Soccer 2017 (PES 2017) inceleme

PRO EVOLUTİON SOCCER 2017 (PES 2017)

 ÖZELLİKLER

Minimum PC sistem gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8, 7 SP1, Vista SP2

İşlemci: Intel Core2 Duo 1.8GHz / AMD Athlon Ⅱ X2 240 ya da eşdeğer

Bellek: 1 GB RAM

Ekran Kartı: DirectX 9.0c, 1024MB, Pixel Shader 3.0 destekli (NVIDIA GeForce 8800 / AMD/ATI Radeon X1600 / Intel HD Graphics 3000 ya da daha iyisi)

Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

Konami tarafından geliştirilen futbol oyunu PES 2017, 15 Eylül itibarıyla PC, PlayStation 4 ve Xbox One gibi platformlar için raflarda yerini aldı. Oyun, Kojima Productions tarafından hazırlanan Fox oyun motorunu kullanıyor ve bir takım dikkat çekici özelliklere sahip. Bu inceleme yazımızda da size oyunda nelerin iyi, nelerin kötü olduğundan bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Yine mi aynı ayar paneli?

PES 2017’ye ilk kez giriş yapmadan önce, karşınıza ayarlar sekmesi geliyor. Burada oyunun grafik seviyesini ayarlayabilir, klavye ya da gamepad ayarlamalarını yapabilir, ses düzeyine göz atabilirsiniz. Bu sekme, yaklaşık 10 yıldır, belki de daha uzun süredir hemen hemen aynı. Konami’nin gelenekçi yapısı gerçekten şaşırtıyor.

Türkçe dil destekli hantal menü tasarımı

Konami, bu oyunda da “Xbox One’dan PC’ye aktarılmış oyun” atmosferini fazlasıyla sunuyor. Menülerde Türkçe dil desteği bulunuyor, kullanımı da kolay gibi görünüyor, ama hantal ve yer yer can sıkıcı detaylar söz konusu.

Ne, Real Madrid de mi gitmiş? Ama Beşiktaş var!

Evet, gitmiş. PES’in lisans sorunu bu sene de son gaz sürüyor. Oyunda FC Barcelona, B. Dortmunt, Livepool gibi birkaç takımla özel içerik anlaşmaları yapılmış. Böylelikle kısa aralıklarla yayınlanacak güncellemelerle bu takımların formaları, ayakkabıları, logoları, futbolcuları ve dahası anında oyuna eklenebilecek.

Öte yandan dediğimiz gibi, Real Madrid de dahil birçok takım yok. Lig lisansları da yok denecek kadar az. Oyunda ülkemizden yalnızca Beşiktaş bulunuyor.

Evet, evet, UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi de var!

Hem de yine sadece PES’te var, ama tam olarak değil… Düşünün, bu özel organizasyonların lisansları sadece sizde var, ama organizasyonlara katılan birçok takımın lisansını alamamışsınız. Her şeyi geçtim, Barcelona ile Real Madrid derbisi yapmak isteyen birçok oyuncu var. Ha tabii lisanssız olarak Real Madrid’i kontrol edebiliyorsunuz, ama ne kadar zevkli olur sizce?

Akıcı oynanışa uzun süre sonra merhaba!

Evet, son yıllardaki PES’lerin oynanış sisteminde bir hantallık söz konusu idi. Sanki 100km koşmuş da artık adım atamaz hale gelmiş adamlarla isteksiz, ruhsuz futbol maçlarına çıkıyorduk bir bakıma. Eh, animasyonlar da FIFA’ya kıyasla fazlasıyla odunsu idi.

PES 2017’de ise dikkat çekici geliştirmeler var. Daha dinamik bir oyun sistemi ve daha yumuşak bir oynanış söz konusu. Uzun paslar, ara paslar, seri çalımlar ve ikili mücadeleler artık daha hızlı, daha akıcı. Uzaktan kaleye şut çekerken o topun ağırlığını yine çok gerçekçi hissediyorsunuz. Bana kalırsa PES’in en güzel taraflarından bir tanesi, uzaktan çekilen şutların verdiği doygun his.

Hakemler nereye bakıyor?

İlginç bir durum olarak hakemlerden söz etmeliyim. Rakipler kaleme doğru ilerliyor, ben de ayağa kayarak topu almaya çalışıyorum. O esnada hakemin arkası dönük, ama ne hikmetse faul yaptığımı görüyor ve üzerine bir de kırmızı kart veriyor. Hayır, yardımcı hakemler de pozisyona gayet uzak mesafedeler. Eh, yani burada biraz düzenleme yapılırsa daha iyi olacaktır. Arkası dönük yahu?

Atmosferde gelişme var

Yine önceki PES’lerle kıyaslarsak bu kez stadyum atmosferi daha yoğun, daha sıcak hazırlanmış. Baskıya göre tepki gösteren, gol kaçınca üzülen, gol olunca da bangır bangır bağıran seyirci faktörü gerçekten çok önemli ve bu kez daha iyi bir iş çıkarılmış. Ayrıca, tıpkı takımların azlığı gibi stadyumların sayısı da çok kısıtlı.

Online ve dahası

Bildiğiniz üzere lig ve özel turnuvaları bir kenara bırakırsak, ister bir kulübü, istersek de bir futbolcuyu dipten alıp zirveye oynayabilirsiniz. Oyun sistemi hoşuma gittiği için online karşılaşmalar da daha zevkli geçecektir diye düşünüyorum. Ne var ki Barcelona karşısında Schalke 04’ü almanızı önermem. Pek zevkli olmuyor zira, en azından ilk başlarda. Öte yandan, eskiden olduğu gibi yine birçok oyuncunun online arenada Barcelona ve Real Madrid’i (lisanssız da olsa) seçmeye devam ettiğini görüyoruz.

Grafikler

PES 2017, güzel grafiklere sahip. Futbolcu tasarımları, özellikle de tanınmış isimlerin tasarımları başarılı. Genel olarak bakıldığında stadyum tasarımları ve atmosfer de göze hoş geliyor, ama özellikle yakın plan ikili mücadeleler (Adamlar birbirlerine dokunmuyor bile!) ve yakın plan tribün görselleri iyi değil.

Yeni nesil konsolların artık eskimeye başladığını, birkaç ay sonra yepyeni konsolların çıkacağını düşündüğümüzde… Açıkçası “grafiksel” anlamda futbol oyunlarında dikkat çekici bir sıçrayış henüz olmadı. Belki seneye…

Son sözlere gelecek olursak…

PES 2017, güzel bir futbol oyunu olmuş. Özellikle son yıllarda çıkan PES’lere kıyaslarsak bu daha yumuşak, daha tempolu oynanışa imkan sunuyor ve daha iyi görselleri var. Tabii FIFA 17 ile kıyaslarsak işler değişebilir. Zira FIFA’da ilk kez tek kişilik hikaye modu da bulunuyor. Henüz FIFA 17’yi oynamadığımız için o oyun hakkında pek de konuşmaya gerek yok, ama tekrar edelim: PES 2017, son yılların en iyi PES oyunu!

DEĞERLENDİRME

+ UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi lisansları hala PES’te. FC Barcelona ve Liverpool gibi takımlarla yapılan özel anlaşmalar sonucu özel içerikler gelecek.

+ Geliştirilmiş, akıcı ve yumuşak oyun sistemi.

– Lisans sorunları devam ediyor. Real Madrid bile yok!

– Xbox esintili, hantal menü yapısı.

Kaynak : http://www.teknokulis.com/incelemeler/oyun/2016/09/26/pro-evolution-soccer-2017-pes-2017-inceleme

Teknolojiyi Seven Adam

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın