iPhone 8’de sanal tuşlar mı olacak?

iPhone 8 ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. KGI analisti Ming-Chi Kuo, yeni raporunda yeni iPhone’un ekran özellikleri ile ilgili detaylar veriyor.

16.02.2017 / 11:00

iPhone 8'de sanal tuşlar mı olacak?

iPhone 8 tanıtımına 8 ay var. Fakat son bir haftadır iPhone 8 haberleri ile yatıp kalkar olduk. Özellikle güvenilir analist Ming-Chi Kuo, bir haftada üç rapor yayınlayarak iPhone 8’in özelliklerini epeyce detaylandırdı. Kuo, yeni raporunda iPhone 8’in ekranı ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

iPhone 8'in bataryası nasıl olacak?

5.8 inç ekranda sanal tuş alanı olacak

Kuo’ya göre iPhone 8, 5.8 inç çerçevesiz bir OLED ekrana sahip olacak. Bu da Apple’ın iPhone’da ana ekran tuşu ve Touch ID‘yi kaldırdığı anlamına geliyor. Kuo, yeni kimlik tanıma özelliği hakkında bilgi vermiyor. Fakat daha önce sıkça gündeme gelen yüz tanıma ve iris tarama özelliklerini içeren bir biyometrik Teknolojinin kullanılma ihtimali yüksek.

17-02/16/iphone-8-sanal-tus-alani-600x353.jpg

Analiste göre iPhone 8, 5.8 inç OLED bir ekrana ve 5.15 inç kullanım alanına sahip olacak. Fakat bu ekranda bazı alanlar sanal tuşlar için ayrılacak. Kuo’nun raporunda paylaştığı bir çizimden, bu alanın yeni MacBook Pro’daki Touch Bar‘a benzer olacağı anlaşılıyor.

iPhone 8, 4.7 inç iPhone boyutunda olacak

Kuo, OLED iPhone’un tek elle işlem yapılmasına izin veren 4.7 inçlik iPhone’a benzer ölçülere sahip olacağını düşünüyor. Ekran 5.8 inç olsa bile çerçeve olmayacağı için iPhone’u 4.7 inç boyutlarında tasarlamak mümkün.

17-02/16/iphone-8-47-inc-600x326.jpg

Kuo, bir kaç gün önceki raporunda iPhone 8’in devreleri küçültülerek  4.7 inçlik gövdeye 2700 mAh güç veren bir batarya yerleştirileceğini de iddia etmişti. OLED ekran, LCD’ye göre daha az enerji tükettiği için 4.7 içlik iPhone 8’in 5.5 inçlik Plus modelden daha uzun batarya ömrü sunacağını belirtmişti.

Kuo, iPhone 8’in dışında Apple’ın 4.7 ve 5.5 inç iPhone üretmeye devam edeceğini düşünüyor. Önceki araştırma notlarında  kablosuz şarj özelliğinin bütün modellerde olacağı dışında bu iPhone modellerinin özellikleriyle ilgili bilgi vermedi. Kuo, iPhone 8 dışındaki modellerin küçük iyileştirmeler ile geleceğini, yani iPhone 7s modelleri olacaklarını düşünüyor.

iPhone 8’in özellikleri ile ilgili gelen son iddialar, geçen hafta ortaya atılan “iPhone 8, 1000 dolar fiyat etiketine sahip olacak” iddiasının altının doldurulmaya çalışılması gibi bir izlenim oluşturdu. Kaynakların her haberde 1000 dolar vurgusu yapmaları bu fiyata alıştırma çabası gibi görünüyor.

KAYNAK : SDN – ShiftDelete.Net

Teknolojiyi Seven Adam

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın