Google Asistan diğer Android’lere geliyor!

2016 yılında tanıtımı gerçekleştirilen Google Asistan’ın, hangi Android sürümlerini destekleyeceği belli oldu. Asistan, belirlenen sürümlere küçük bir güncelleme ile eklenebilecek.

26.02.2017 / 18:55

Google Asistan diğer Android'lere geliyor!

Google’ın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde Pixel telefonlardan sonra duyurduğu bir başka yenilik, Google Asistan’dı. Google’ın, sahip olduğu yılların arama verisi ve yapay zeka üzerindeki uzun çalışmalarının ürünü olan Google Asistan’ın, destekleyeceği Android sürümleri belli oldu.

Google Asistan mevcut telefonlara geliyor

Gün geçtikçe daha da akıllılaşan ve birçok kolay işlevi yerine getirebilen akıllı asistan kervanına geçtiğimiz yıl Google’da, Google Asistan ile birlikte katıldı.

İlk olarak Google Pixel telefonlarda çıkışını gerçekleştiren Google Asistan’ın, başta sadece piyasaya yeni çıkacak telefonlarda kullanılabileceği düşünülürken, güzel haber Google cephesinden geldi.

Mobil Dünya Kongresi’nde açıklama yapan Google; Google Asistan’ın, Android Marshmallow (6.0) veya Nougat (7.0) sürümlerine sahip olan telefonlara, kolay bir güncelleştirme ile ekleneceğini söyledi.

Belirli donanım sınırları var

17-02/26/google_asistan_telefon.jpg

Ancak Google Asistan’ı kullanabilmek için telefonunuzun Android 6.0 veya 7.0 sürümüne sahip olması, yeterli değil.

Google Asistan’ı kullanabilmek için, aynı zamanda telefonunuzun 720p veya üstü çözünürlüğünde ekrana ve en az 1.5 GB belleğe sahip olması gerektiğini belirtelim.

Eğer cihazınız bu gereksinimleri karşılıyorsa, Google uygulamanızı 6.13 sürümüne yükselterek Google Asistan’a sahip olabileceksiniz.

Bugünden itibaren duyurulan ve yakında çıkışını gerçekleştirecek tüm telefonlarda hali hazırda bulunacak olan Google Asistan’ın desteklenen telefonlara da gelmesi için Google, telefon üreticileri ile görüşme halinde.

Şimdilik sadece İngilizce ve Almanca dil desteğine sahip olan Google Asistan; sırayla önce Amerika, Avusturalya, Kanada, Hindistan, İngiltere ve Almanya’da çıkışını gerçekleştirecek.

Gelecek yıl yeni dillerin geleceği bilgiside, Google tarafından doğrulanan bilgiler arasında. Asistan’ın Türkiye’de ne zaman aktifleşeceği, henüz bilinmiyor. 

:: Google Asistan, sizce ülkemizde ne zaman kullanıma sunulur ?

Kaynak : SDN – ShiftDelete.Net

Teknolojiyi Seven Adam

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın